Kobo vs Kindle E-kitap Okuyucu Karşılaştırması

2
1180
kobo vs kindle

Kobo vs Kindle

Kobo vs Kindle yazımızda sizlere model bazına inmeden markaların sağladığı genel özelliklerin karşılaştırmasını sunacağız. İstersiniz hemen Kobo Kindle karşılaştırma yazımıza başlayalım.

Öncelikle yazımızın temelinin ne olacağını söylememiz gerek. Karşılaştırmamızda önce Amazon Kindle modellerinin artılarını sonra da Kobo modellerinin artılarını sıralayacağız.

kobo vs kindle
kobo vs kindle

Kindle Modellerinin Artıları

 1. Kindle store üzerinde sayısız kitaba erişebilme imkanınız bulunmakta. Türkçe pek bir eser olmasa da yabancı dil kitap seçeneği çok geniş.
 2. Arayüz ve yazılım açısından Kindle modellerinin Kobo ‘lara göre daha stabil bir yazılıma sahip.
 3. Yeni Kindle modellerine eklenen Bluetooth özelliği ile, sesli komut imkanının yolunun açılması.
 4. Kindle cihazlar tasarım açısından çok başarılı, gayet şık modellere sahip.
 5. Özellikle Voyage ve Oasis ile birlikte sağlanan homojen dağılan arka ışık, Kindle ekranını Kobo’nun önüne geçiriyor.
 6. Garanti kapsamı açısından Amazon rakip olduğu muhtemelen her firmanın önünde. ( Logitech ile boy ölüçüşebilir mi bilmiyorum ama :)) Kobo hususunda pek çok garanti kaynaklı şikayet mevcut. Amazon.com üzerine oturup Kindle ekranını patlatan kişilere bile müşteri memnuniyeti kapsamında bir sefere has değişim imkanı sunmakta.

Kobo Modellerinin Artıları

 1. Kobo en geniş e-kitap olanaklarına sahip olan epub ve birçok diğer e kitap türüne destek veriyor. Kindle ise kendi kısır döngüsü içerisinde mobi ve azw temelli desteğinden hala vazgeçmiyor.
 2. Kobo ‘ya ait olan ComfortLight arka ışık teknolojisi Kindle cihazların arka ışık teknolojisine nazaran bir adım daha ileride.
 3. Kobo, ülkemizde online olarak kendi ebook kütüphanesi üzerinden e kitap satın alabilme imkanı sağlamakta.
 4. Kobo, suya ve toza karşı dayanıklı olan Aura H2O gibi modelleri ile ebook reader dünyasında farklı bir soluğa sahip.
 5. Kobo cihazlar fiyat olarak Kindle ‘ların bir adım gerisinde olduğundan etiket ajantajına sahip.
 6. Kobo cihazlarda pdf okuma performansı bir adım daha önde gibi görülüyor.
 7. Gerekliliği tartışılır ancak Kobo cihazlarının ekserisi microSd kart ile hafıza artırma desteğine sahip.

Sonuç Niyetine

Kobo vs Kindle karşılaştırma yazımızda sizlere yapacağınız seçim için yol göstermeye çalıştık. Her iki marka da birbirine benzer ve kaliteli donanımlar kullanmakta. İşlemci, ram ve ekran donanım elemanlı genel olarak aynı seviyede.

E-ink teknolojisinin henüz ilk çağında olmasından sebep tüm e kitap okuyucular birbirine benzer ve de yakın performans sergilemekte. E-ink teknolojisinin gelişmesi ile cigazlar arasındaki fark yelpazesinin de genişleyeceğini düşünüyoruz.

Bizden bu kadar 🙂 Kobo vs Kindle yarışında kim kazandı sorusunun cevabı size ve e-okuyucu cihazından beklentinize bağlı. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle…

Genel Amazon Kindle yazımız için : Kindle Nedir
Genel Kobo yazımız için : Kobo E Kitap Okuyucu

2 YORUMLAR

 1. Merhabalar.

  Elimde binlerce Epub formatında kitaplar var, karşılaştırdığınız her iki e-kitap okuyucusuna bilgisayar vasıtasıyla atamaz mıyız? Direkt kitap atmayla ilgili herhangi bir bilgi vermemişsiniz.
  Sitenizi severek takip ediyoruz efendim.

 2. Merhabalar Mete bey,
  Kindle modelleri epub formatı desteklemese de online epub converter siteleri ve Calibre isimli program ile aklınıza gelen neredeyse tüm kitap formatlarını .mobi (kindle formatı) ye çevirebilirsiniz. Bunun tam tersi de geçerli mobi to epub şeklinde google araması yaparsanız format dönüştürücü siteler karşınıza çıkacaktır. Yakın sürede bu konuda bir makale de ekleyebiliriz.
  Teşekkür ederiz.

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazın
Adınızı Girin