en iyi e kitap okuyucu
en iyi e kitap okuyucu

En İyi E Kitap Okuyucu

En iyi e kitap okuyucu cihaz hangisidir konusunun cevabı, cihazdan beklentinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve bütçenize göre değişiklik gösterebilir. Bu yüzden ‘x cihazı’ en iyidir demek yerine kendi seçiminizi yapabilmeniz için sizlere yol göstermeye çalışacağız. E kitap okuyucu tavsiye yazısı yerine yol gösterici bir rehber hazırlamak istedik.

Şunu da söylemeden edemeyeceğim; uzun batarya süreleri ve göz dostu ekranları ile e kitap okuyucular henüz hayatımızda hak ettikleri yeri alamasalar da eminim ki birkaç yıl içerisinde durum çok farklı olacak. (Demişti dersiniz 🙂 ) En iyi e kitap okuyucu hangisidir tartışmaları da tabi ki buna bağlı olarak daha da yükselecek.

Kıyaslama konumuz ‘single-function’ (tek mahiyete sahip) bir cihaz olunca doğal olarak ölçütlerin belirlenmesi de zor olmaktadır. Ancak tabi ki her cihazın kendi ruhu ve doğası olduğu için temel ayrımı ortaya koyabilecek ve en iyi e kitap okuyucu hangisidir bulabilmek amacıyla birkaç başlık belirlerdik.

  • İşlemci Gücü
  • Donanım Kalitesi
  • Yazı Netliği
  • Cihaz Yazılımı
  • Ekstra Özellik Sunma İmkânı

İşlemci Gücü

Tabletlerin aksine, e kitap okuyucularda işlemcinin aşırı güçlü olmasının pek de bir şey değiştirmediğini düşünüyoruz. Ancak tabi ki ekran yenilenme hızının belli bir seviyenin üzerinde olması gerekmektedir. Bu husus da tam olarak işlemci ve optimize edilmiş yazılımın konusudur.

İşlemci konusunda ne kadar ekmek o kadar köfte prensibi geçerlidir. İşlemci hızı ile ekran geçişleri ve fiyat doğru orantılı olmaktadır. Biz giriş seviyesi de olsa e kitap okuyucuların ekran geçişlerinin yeterli olduğunu düşünüyoruz.

Donanımın Mahiyeti

Tüm cihazlar e-mürekkep temelli çalıştığından bu konuda pek bir kıyaslama alanı bulunmuyor. Ancak donanım açısından bizce en önemli husus ekran aydınlatması. Ekran ışığı olan bir e kitap okuyucu ile olmayanı arasındaki farkı ilk saniyeden fark edebilirsiniz.

Bunun yanında cihazı elinize aldığınızda verdiği his de önemli. Cihazın dış katmanında yer alan kauçuk madde ilk andan size bir izlenim sunuyor. Ayrıca kullanım tarzınıza göre cihaz üzerinde buton bulunup bulunmaması da önemli bir husus oluşturuyor.

Ayrıca cihazın ağırlığının düşük olması mobilite açısından bir avantaj sağlamaktadır. Bunun yanında dahili wifi ve 3g entegrasyonlu e kitap okuyucular, kitap yüklemek için büyük kolaylık sunar.

Yazı Netliği

Ekran çözünürlüğü hususunda, sadece siyah beyaz olmanın verdiği avantaj ile düşük çözünürlüğün dikkat çekmeyeceği düşünülse de ppi (pixels per inch – bir inç’e düşen piksel sayısı) yükseldikçe netlik artmakta ve daha temiz bir ekran tecrübesi ortaya çıkmaktadır.

Kanaatimizce 200 ppi ve üzerinde ekran çözünürlüğüne sahip bulunan cihazlar sizi memnun edecektir.

Yazılım

Yazılım, kullanım kolaylığı açısından birinci sırada gelen husustur. Güzel ayarlanmış ve kullanıcı dostu bir ara yüz kitap okuma zevkinizi mutlaka katlayacaktır. Ayrıca kitapları kategorilere ayırabilme, not ekleme, yazının altını çizme imkânları tüm cihazlarda yer alsa da kolaylık kullanım açısından Amazon ürünlerinin yazılımı bir adım önde gözükmektedir.

Ekstra Özellikler

Gazete ve dergi abonelikleri imkânı, sesli kitap dinleyebilme ve basit oyunlar oynatabilme özellikleri kişisel tercihinize göre bir artı sağlayabilir.

Yukarıda saydığımız kriterler üzerinden, kendi ihtiyaçlarınızı ve bütçenizi belirleyip değerlendirmenizi yaparak en iyi e kitap okuyucu hangisidir sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Yine De Modeller Üzerinden Konuşmak Gerekirse;

Kindle Oasis hem fiyatı hem özellikleri açısından üst seviye durmakta
Kindle Voyage orta-üst seviye cihaz tercih edenler için bir seçenek
Kindle Paperwhite orta-parasının karşılığını veren / tatmin edici bir model
Nook GL Plus ve Kobo H20 giriş seviyesinde tercih edilebilecek cihazlar
Barnes and Noble’s ürünleri ise içerik açısından güzel imkânlar sunmakta.
Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere, kitapla kalın…

Fütüristik bir görsel ile bitirelim 🙂

En İyi E Kitap Okuyucu
En İyi E Kitap Okuyucu

Daha fazlası için : 2017 e kitap okuyucular

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazın
Adınızı Girin