Epub Dosya Uzantısı Nedir ? | E Kitap Okuyucu Formatı

0
415
epub
epub

Epub Nedir ?

Epub, kısaca elektronik yayın kelimesinin ingilizce karşılığı olan Electronic Publication’ın kısaltmasıdır. Genel olarak e kitap okuyucu cihazlar hedefli üretilmekle birlikte android, windows ve ios işletim sistemlerinde de yardımcı programlar aracılığı ile açılabilmektedir. Bu formatın aynı zamanda ebup şeklinde hatalı olarak da kullanılmakta olduğunu da tespit ettik.

Bu kitap formatının en yaygın kullanım şekli e-kitap şeklinde olmaktadır. Günümüzde Kindle e kitap okuyucu cihazlar hariç neredeyse tüm ebook reader cihazlar epublara destek vermektedir. Kindle cihazlar ise .mobi ve .azw uzantılı kitaplara destek veriyor. Başta Kobo ve Nook olmak üzere neredeyse bilinen tüm e kitap okuyucu cihazlar ise epubları kolayca açmaktadır. Ayrıca Kobo cihazlar daha gelişkin bir tür olan kepub formatı da sunarak okuma zevkinizi bir adım öteye taşımayı hedeflemektedir.

Epub nasıl açılır

Bu formata sahip e-kitaplar, ebook reader cihazlarınız, android telefon ve tabletler, ios işletim sistemine sahip cihazlar ve windows işletim sisteminde yer alan e kitap okuma programları ile açılabilmektedir. Ama daha önce de belirttiğimiz gibi epubların hedef kitlesi e kitap okuyucu cihazlardır. Aynı zamanda web tarayıcılarda bulabileceğiniz eklentiler ile de ebooklarınızı okuyabilirsiniz. Chorome, mozilla ve opera gibi tarayıcılarda okuma deneyimi sunan birçok eklenti bulunmaktadır.

Ebook formatları arasında dönüşüm imkanı gelişmiş bir seviyededir. Epublar, mobi, pdf, doc uzantılı kitaplar arasındaki dönüştürme işlemi hem masaüstü programları hem de online dönüştürücüler aracılığı ile kolayca yapılabilmektedir. Ancak burada dikkat etmeniz gereken konu, bilinmiş ve kendini ispatlamış araçlar kullanmanın yararınıza olacağıdır.

Epub nasıl pdf yapılır

Bu sorunun cevabı ise çok basit. Yardımcı yazılımlar epub dosyasını pdf’ye çevirme imkanı sunarken, kaliteli bir dönüştürme aracı kullanmazsanız epub pdf farkı yüksek olabilmekte. Kalitesiz programlarla yapılan çevirme işlemi yazım hataları, hatalı karakterler ve can sıkıcı satır boşlukları ile sonuçlanabilmektedir.

Epub arşivi

Daha önce ücretsiz e kitap indirme siteleri yazımızda bahsettiğimiz kaynaklardan ve d&r, idefix, Kobo e kütüphane gibi online kitap satış noktalarından bu kitapları temin edebilirsiniz. En yaygın ekitap türü olmakla birlikte ücretli ve ücretsiz olarak çok geniş yelpazede bir arşive sahiptir.


Bu yazımızda epublara değindik. bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle…

Uluslararası epub forumu : link

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazın
Adınızı Girin