Kindle Yazılım Güncelleme Nasıl Yapılır ?

0
453
kindle yazılım güncelleme

Kindle Yazılım Güncelleme

Amazon Kindle cihazlar her ne kadar otomatik güncelleme desteği verse de sabırsız kullanıcılar için kindle yazılım güncelleme işlemi manuel olarak da yapılabilmekte. Hem de tahmin edebileceğinizden çok daha basit bir biçimde.

Yazılım güncelleme işlemi yapmamızın asıl amacı mevcut yazılımda bulunan bug’ların giderilmesi, sistem stabilitesinin iyileştirilmesi ve yeni gelen özelliklerden faydalanabilmektir. Jailbreak yapılmamış Kindle e kitap okuyucu modelleri için manuel yazılım güncelleme işlemi yapmanız garanti açısındam bir problem doğurmamaktadır.

Bu yazımızda kindle e kitap okuyucu cihazlar için elle güncelleme ya da manuel güncelleme olarak tabir edilen işlemin nasıl yapılacağını adım adım anlatacağız.

kindle yazılım güncelleme
kindle yazılım güncelleme

Adım Adım Kindle Yazılım Güncelleme

 1. Öncelikle Amazon.com Kindle Güncelleme Sayfası ‘na giderek bize uygun cihazı buluyoruz.
 2. Güncelleme sayfasında belirlediğimiz cihazımıza ait sayfaya tıklıyor ve sayfanın alt kısmında bulunan ‘Download Software Update x.x.x.x‘ linkine tıklayarak yeni yazılımımızı bilgisayarımıza indiriyoruz.
 3. Eğer ekitap okuyucu cihazınızın mevcut yazılım versiyonunu bilmiyorsanız ‘Determine Your Software Version‘ linkine tıklayarak Kindle cihazınızdan nasıl yüklü yazılım versiyonunu öğrenebileceğinizi bulabilirsiniz. Bu şekilde aynı yazılımı tekrar yüklemekten kurtulmuş olursunuz.
 4. .bin uzantılı yazılım güncelleme dosyası bilgisayarınıza indikten sonra Kindle cihazınızı usb ile bilgisayara bağlayın.
 5. Bilgisayarım’a girerek Kindle cihazınızın simgesine tıklayın. .bin uzantılı dosyayı buraya kopyalayın. (ana dizin)
 6. Dosyayı ebook okuyucunuza attıktan sonra cihazın bilgisayar bağlantısını kesin ve şarjının %50 den yüksek olduğuna emin olun.
 7. Settings >> Device Options >> Update Your Kindle seçeneklerini takip ederek sırayla tıklayın.
 8. Bu işlemin ardından cihaz kendi kendine güncelleme işlemini yapacaktır.

Güncelleme işlemi esnasında cihazınız kapanıp açılacak ve restart yaptığınızdaki loading ekranı gelecektir. Herhangi bir işlem yapmadan sabırla bekleyin. Birkaç dakika içerisinde Kindle güncelleme işlemi tamamlanacak.

Notlar

 • Kindle yazılım güncelleme işlemi e kitap okuyucu cihazınız içerisindeki verilerin silinmesi gibi bir duruma sebep olmaz. Güncelleme işlemi cihazda bulunan veriler üzerinde hiçbir değişikliğe sebep olmayıp sadece arayüz üzerinde yapılan geliştirmeler ile sonuçlanır.
 • Eğer Settings >> Device Options seçeneklerine tıkladığınızda Update Your Kindle yazısı pasif ise yazılımınız zaten güncel, indirdiğiniz güncelleme dosyası hatalı ya da güncelleme dosyasını yanlış yere atmış olabilirsiniz. Yukarıdaki anlattığımız adımları tekrar ederek işlemi tekrarlayın, muhtemelen bir problem kalmayacaktır.
 • Kindle Güncelleme işlemi bittikten sonra .bin uzantılı dosyayı silebilirsiniz. Bu şekilde cihazında boş yere fazladan yer kaplanmamış olur.

Bu arada Kindle nasıl Türkçeleştirilir sorularına rastlıyoruz. Sürekli şekilde yayınlanan güncellemelere rağmen Kindle Türkçe dil desteği sunmamakta.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Kindle Paperwhite 3 İnceleme Yazımız İçin : Kindle Paperwhite 3 İNCELEME

 

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazın
Adınızı Girin