Sesli Kitap Nedir? ( Audio Book )

0
309
sesli kitap
sesli kitap

Sesli Kitap Nedir?

Sesli kitap adından da anlaşılacağı üzere yazılı kitapların yüksek sesle okunarak kaydedilmesi ile ortaya çıkan kitaba verilen isimdir. Aynı zamanda konuşan kitap terimi de sesli kitap ile aynı anlamda kullanılmakla beraber popülaritesi daha zayıf kalmıştır.

Önceleri görme engellilere yeni bir perspektif sunmak için ortaya çıkan sesli kitaplar, daha sonra herkesin kullanacağı şekilde geniş bir yelpazeye yayılmıştır. Ancak yine de genel kulanım alanı engeliler olmakla birlikte hobi ve zevk amaçlı olarak da dinlenmektedir.

Sesli kitaplar kağıt tasarrufu sağlamakta, yanınızda kitap taşımak zorunda kalmamanızı sağlamakta ve özel bir cihaza gerek duymadan kitapların dünyasına dalabilmenize imkan sağlamaktadır.

Sporda, seyahatte, toplu taşıma araçlarında ve kitap okumaya imkân bulamadığınız ya da kitap okumanın zor geldiği her yerde sesli kitaplara tutunabilirsiniz. Sesli bir monoton tiyatro ortamında geçirdiğiniz zamanın kalitesini artırabilirsiniz. Ayrıca bu şekilde fiziksel bir kitap taşıma gibi bir zorunluluğunuz da bulunmamaktadır. Bir kütüphane dolusu kitap bir flash bellek içerisine sıkıştırılabilmektedir.

Bu kitaplar profesyonellerce hazırlandığı ve ticari amaçlı sunulabildiği gibi gönüllü oluşumlarca da ücretsiz olarak insanlığa sunulmaktadır. Sesli kitapları özel bir cihaza gerek kalmaksızın mp3 player’lar, cep telefonları, bilgisayarlar, tabletler ve diğer müzik sistemleri aracılığı ile dinlenebilmektedir.

Sesli kitap formatları çeşitlilik göstermekle beraber temel türleri mp3, wma (Windows media audio) ve aac(advanced audio coding)’ dir.

Bir kitabı dinlemek okumanın zevkini verir mi ya da aynı atmosfere sokar mı insanı? Bu tabi ki kişiden kişiye değişmektedir. Eğer siz de benim gibi radyo tiyatrosu dinlemekten hoşlanıyorsanız, sesli kitapları da seveceğinizi düşünüyoruz.

Kitaplardan uzak bir yaşam sürüyorsanız, bu sayede kitaplara ısınabilir ve hayatınızın bir parçası haline getirebilirsiniz. Yerli ve yabancı ücretsiz e kitap siteleri üzerinden bu kitapları kolayca edinebilirsiniz.

Yerli sesli kitap adresleri

Milli Kütüphane  : http://konusankitaplik.mkutup.gov.tr/
İstanbul Büyükşehir Belediyesi : https://seslikutuphane.ibb.gov.tr/tr/
Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı : http://www.turgok.org/kitaplar
Boğaziçi Üniversitesi : http://getem.boun.edu.tr/
Sakıp Sabancı Müzesi (Sesli Çocuk Kitapları) : http://www.sakipsabancimuzesi.org/tr/sayfa/sesli-cocuk-kitaplari

İngilizce sesli kitap adresleri

Amazon : http://www.audible.com.au/ref=anonlogo
OpenCulture : http://www.openculture.com/freeaudiobooks
http://audioforbooks.com/
https://librivox.org/
http://www.loyalbooks.com/

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazın
Adınızı Girin