E Kitap ( Elektronik Kitap – E Book ) Nedir ?

0
342
e kitap
e kitap

E Kitap (E Book) Nedir ?

Elektronik kitap, basılı yayınların elektronik ortamda okunabilmesinin sağlanması amacıyla ortaya çıkan dijital formata verilen isimdir. İlk zamanlarda sadece basılı yayınların kopyası olarak kullanılan e kitap, sonraki dönemde ise sadece basılı yayınların elektronik hale getirilmesi değil, fiziksel basım olmaksızın yalnızca elektronik olarak yayın yapmak amacı ile de elektronik kitaplar kullanılmaktadır.

Kısa bir tanımla e kitap; geleneksel basılı kitapların bilgisayarlar ve e kitap okuyucular aracılığı ile okunan versiyonudur. En kısası ile dijital ortamdaki kitaptır.

E kitaplar sadece yazıdan ibaret olabileceği gibi sadece resimden ya da resim ve yazı birleşimi olarak da karşımıza çıkabilmektedir.

Yazı boyutu, yazı fontu, yazı aralıkları ve yazı boşluklarının ayarlanabilmesine imkan sunması dijital kitapların büyük bir artısı olarak ortaya çıkmaktadır.

E Kitap Formatları

Elektronik kitap formatları sade yazı (plain text), zengin yazı formatı, pdf, resim (tarama), ibooks, lit, chm, html, opf, epub, azw, mobi olmak üzere çeşitlilik göstermektedir.

E kitap formatlarının çeşitlikik göstermesinin temel nedeni, e kitap okuyucu üreten firmaların seçimlerine ve kendi farklılıklarını ortaya koyma isteklerine dayanmaktadır. Örnek vermek gerekirse Amazon tarafından üretilen Kindle cihazı ‘mobi’ ve ‘azw’ formatını desteklerken diğer birçok cihaz ‘epub’ temelli çalışmaktadır. Pdf ve word aracılığı ile açılabilen dosyalar ise tüm e kitap okuyucular tarafından desteklenmektedir.

Windows, ios işletim sistemleri ve android cihazlar ise çeşitli e book reader yazılımları ve ms office programları aracılığı ile saydığımız ve unuttuğumuz tüm elektronik kitap türlerinin okunabilmesini mümkün kılmaktadır.

Ayrıca dosya türü çevirici programları ile çoğu format birbirine çevrilebilmekte ve bu sayede bir cihaza özgü üretilen kitap diğer cihazlar üzerinde de kullanılabilmektedir.

Elektronik Kitap Satın Alma

Ülkemizde emekleme seviyesinde olan dijital kitap pazarına birçok kitap satış sitesi öncülük etmektedir. Bu sitelerden alınan kitaplar dosya olarak indirilmekte ve cihazlara yüklenmektedir. Yurt dışında ikinci el kitaplar için platformlar bulunmakta ise de ülkemizde henüz bu kadar yaygın bir kullanım alanı doğmamıştır.

Bunun haricinde ise yasal olmayan yollardan temin imkanı sağlayan web siteleri bulunmaktadır.

Elektronik Kitabın Avantajları

Kolay okunabilme (özellikle arka planı ışıklı cihazlarda)
Yazı büyüklüğü ayarlayabilme
Ekonomik olma (e kitap fiyatları basılılara oranla daha düşüktür)
Çevre dostu olma (kağıt tasarrufu)
Taşınabilirlik ( 2gb hafıza ile 500 ve üzeri kitabı elinizde gezdirebilirsiniz)
Kelime arama imkanı (dijitalliğin sunduğu en önemli avantaj)

 

Elektronik Kitap Okuyucu Yazımız İçin : Elektronik Kitap Okuyucu

Ek Bilgi İçin : ebook / wiki

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazın
Adınızı Girin