E Kitap Okuyucu Nedir ? (E Book Reader)

0
383
e kitap okuyucu
e kitap okuyucu

E Kitap Okuyucu

E kitap okuyucu : e book reader ve e okuyucu olarak da adlandırılan, dijital olarak hazırlanmış bir kitabın klasik tft / lcd / led ekranların aksine göz yormadan okunmasını sağlayan, über şarj süresine sahip, taşınabilir elektronik kitap okuma cihazıdır.

Teknoloji, hayatımıza birçok yeni şeyi katarken birçok şeyi de hayatımızdan uzaklaştırıyor. 10 yıl önce elimizden düşmeyen vazgeçilmezlerimizin şimdi yüzüne bile bakmaz oluyoruz. 1998 yılında Nuromedia’nın ürettiği ‘The Rocket’ e kitap okuyucu dünyamıza girdikten sonra çok su götürecek bir tartışma da sahneye çıktı. Elektronik kitap gerçek kitabın yerini alabilir mi?

The Rocket’ten sonra, ikinci sırada Softbook firmasınca çıkarılmış firma ile aynı isimdeki ürün yer almaktadır. Bu iki cihaz e-kitap okuyucuların atası olarak tarih sahnesindeki yerlerini almışlardır.

İlerleyen dönemlerde ise ;

Amazon : KINDLE,
Barnes & Noble : NOOK,
Bookeen : CYBOOK,
Ectaco : JETBOOK,
EveryBook : EVERYBOOK,
Gemstar : GEMSTAR,
Kobo : KOBO,
Librius : MILLIENNIUM,
Onyx : ONYX,
PocketBook : POCKETBOOK,
Sony : TRS

ürünleri ile piyasa genişlemiş ve ürün yelpazesi çeşitlenmiştir.

Teknolojik Yön

E-mürekkebe (e-ink) dayalı ekran yapısı az enerji çok iş prensibi ile çalışmaktadır. Klasik dijital ekranların aksine e-ink kullanan ekranlar gözü çok daha az yormaktadır. Basitçe ifade etmek gerekirse; iyon yapısına dayalı bu sistemde her bir pikselin içinde yer alan mürekkep +/- olarak yönetilerek üste çıkıp görünür ya da alta inip görünmez hale gelmektedir. Bu sayede kayda değer güç tüketimi sadece ekran yenilenmesi aşamasında meydana gelir ve batarya süresi uzar.

E Kitap Okuyucu Özellikleri

Kanatimizce e kitap okuyucular için en önemli özellik arka plan ışığıdır. Arka plan ışığı hem karanlık ortamda okumaya yardımcı olmakta hem de gün ışığında ekran parlamasının önüne geçmektedir.

Ses çalma desteği bazı cihazlarda bulunmakta olup, sesli kitaplar için bir alternatif olarak ortaya çıkmaktadır. Bunun yanında müzik dinlemek için de farklı bir seçenek ortaya koymaktadır.

Sony öncülüğünde gelişen elektronik kağıt (electronic paper – e paper) özelliği ise e-kitabın üzerine sanki kağıtmışçasına not alma ve çizim yapma imkanı sunmaktadır. Bu özelliği sahip olmayan cihazlarda ise üzerini çizme ve klavye ile not ekleme imkanı sunulmaktadır.

Dijital Kağıt Gerçeğini Yenebilir Mi?

Kitap kokusu müptelası, kitabı altını çize çize okuyan, türlü kitap ayraçlarına sahip okuma aşıkları doğal olarak ‘E-ink çıktı mertlik bozuldu. Bu şey hiç gerçek kitabın yerini alır mı?’ diyorlar.

Hiç dijital bir ekranın arkasına saklanmış iyoncuklar kağıt ve mürekkebin yerini tutar mı? Onu da bizlere zaman gösterecek.

E kitap okuyucu tavsiye ve e kitap okuma programı yazılarımızı okuyabilir konu ile ilgili daha geniş bilgi sahibi olabilirsiniz.

E Kitap Nedir yazımız için : E Kitap Nedir ? 

Daha fazla bilgi için : e-reader / wikipedia

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazın
Adınızı Girin